kolejność okoliczników i miejsce orzeczenia w zdaniu

1 reply [Ostatni wpis]
PilotPirx
Offline
Joined: 01/01/1970

Ostatnio przeglądałem sobie materiały dotyczące nauki o zdaniu i natknąłem się na pewien problem: jaka powinna być kolejność dopełnień i okoliczników w zdaniu pojedynczym???

Otóż przeglądając zasoby internetu natknąłem się na pewną stronę www.jniemiecki.pl na której (po uiszczeniu zapłaty, oczywiście :'() podana jest następująca kolejność:

okolicznik czasu + (dopełnienie dalsze) + okolicznik przyczyny + okolicznik sposobu + (dopełnienie bliższe) + okolicznik miejsca.

No i wszystko byłoby cacy, gdyby nie fakt, że rozwiązując zadania z podręcznika Stanisława Bęzy(Gramatyka Języka niemieckiego dla początkujących) , natknąłem się w odpowiedziach na zdanie następujące:

"Ich treffe oft im Theater den Hausarzt von Paul. "

W którym to zdaniu najpierw mamy okolicznik czasu, następnie miejsca, zaś na samym końcu dopełnienie. Kontynuowałem poszukiwania aż wreszcie w starej książce:Antoni Nikiel, Gramatyka Szkolna Języka Niemieckiego z 1963 roku znalazłem następującą klejność okoliczników i dopełnienia w zdaniu pojedynczym:

ok. czasu + ok. miejsca + ok.przyczyny + ok. sposobu + dopełnienie

Powyższa kolejność jest zdecydowanie różna od tej na stronie podanej wyżej , a na dodatek nie rozróżnia dopełnienia bliższego i dalszego. Niemmniej jednak jest zgodna ze zdaniem wziętym z podręcznika Bęzy (który z tego co słyszałem uchodzi za bardzo dobry).

KTO MA RACJĘ?

Proszę bardzo o pomoc bo sam nie jestem w stanie rozstrzygnąć tego problemu(nie uczę się niemieckiego zbyt długo). Jeśli popełniam jakiś prosty błąd i czegoś nie zauważam to proszę mnie jak najszybciej wywieść z błędu. Z góry dziękuję za odpowiedĽ